Recenze
knihy Tonyho Parsonse All there is Štěpánem Brayem, pohybujícím se na sociálním poli, poli obchodní konzultace, žurnalismu, fotografie a psychoterapie.
Odkaz na recenzi je ZDE
http://www.nurturingpotential.net/Issue12/Bookreviews12.htm#ParsonspřekladObal poslední knížky Tonyho Parsonse je směsí červenohnědých odstínů způsobem, jaký nedokáže žádný forograf vyjádřit. A tato recenze bude jen o dojmech z této knihy.
Pro Parsonse je alfou a omegou, zřejmou jako "facka" okolo které se točí všechna konverzace to, že není vůbec žádnou osobou (žádná osoba)!
Ale není to tak, že je z Marsu a my jsme ze Země. Parsons prohlašuje, že on, ty, já, jsme jen charaktery v opojném snu kde není snílkem nikdo a nic.
Tato zpráva je efektně a opakovaně uložena do zápisů deseti setkání se čtenáři jeho minulých knih. Tato setkání probíhala v Amsterdamu, Berlíně, Breconu (U.K.), Encinitas (U.S.), Londýně a Totnes (U.K.). Tony Parsons odpovídá na takové otázky jako "Probuzení" a "Osvícení".
Nemusíte se, jak říká na první straně knihy, o ně zajímat: "Nejsem Osvícený... není nic takového jako Osvícená bytost".
Samozřejmě pak z různých pohledů dokládá, že hledání Osvícení nebo Probuzení je stejně zbytečné (marné), jako meditace nebo jiné disciplíny, jako např. snaha o udržení klidné mysli, přemožení (zničení) ega atp.
Říká, že není nic, co by bylo třeba dělat nebo čím by bylo třeba se stát, jelikož nikdo neexistuje.
"Zdá se, že je zde vývoj. To vás přesvědčuje o tom, že věci jdou určitým směrem. Pohyb (vývoj) světa je výbornou hrou, jež nás má přesvědčit, že je zde cesta (záměr, směr). Není. Je to hra, je to film, film zvaný "svět". Film se zdá, že někam spěje... Když to ale nahlédnete z jiného pohledu, začnete se otevírat opuštění představy cestování někam, kam se nikdy nedostanete. Nikdy se tam nedostanete, již zde jste. Jakmile je tu přítomnost, všechny významy skončí. Význam je vždy spojen s příběhem "Někam jdeme"."
Z obvyklého pohledu musíme obdivovat Parsonsovu eleganci. "Nic" vám nenabízí a účtuje si za knihu či seminář. Tomu se nevyrovná ani prodej vody v plastikových lahvích nějaké značky.
To co Parsons nazývá filmem "Svět", mnoho postav shledá nesmyslným nebo možná nebezpečným, ale jsou i tací, duchovně zaměření (posedlí), kteří královsky zaplatí za vyproštění ze svého pohledu.
Parsons předkládá trumf. My lidé nejsme ničím jiným než koncepty utvořenými díky druhým skrze jazyk, naší kulturu a zkušenost. Lidé nám řekli kým nebo čím jsme, a my tato tvrzení sotvakdy zpochybňujeme. Lze (z toho) ale vyvodit, že nám bylo lháno? Že byla (je) celá západní civilizace podvedena? Bude pak třeba někoho jako Tonyho Parsonse, aby nás probudil k novému vnímání?
Nemusíte souhlasit, že jste jen charakterem ve filmu nebo snu, který nikam nespěje, aby ve vás tato kniha vyprovokovala zájem prozkoumat to, o čem si myslíte, že víte, že jste.
Je to nejdelší Zenovou hádankou v historii!
Stephen Bray